Warning: exif_imagetype(): stream does not support seeking in /home/rfun1889/public_html/wp-content/plugins/read-offline/inc/class-read-offline.php on line 85

Warning: imagefilter() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/rfun1889/public_html/wp-content/plugins/read-offline/lib/phpMobi/MOBIClass/ImageHandler.php on line 27
CENTENARUL MARII UNIRI - ALBA IUaaBOOKMOBIOeeuMOBI+8 @EXTH@dfundatia stoikaiParticipari evenimenteg!

CENTENARUL MARII UNIRI - ALBA IULIA - A XI –A CONFERINȚĂ UNIFERO INC., INTITULATĂ „GENERAȚIILE MARII UNIRI LA CENTENAR – POVESTIRI DE IUBIRE PENTRU ȚARĂ -” UNIFERO Inc. a organizat, în zilele de 13-15 iulie 2018, a XI–a Conferință intitulată …

j'Mon, 20 Aug 2018 15:56:19 +0000p-https://www.fundatiastoika.ro/?p=2452e4Fundatia literar-istorica "Stoika"fS© Copyright 2017. Fundatia Literar-Istorica "Stoika". All Rights ReservedCENTENARUL MARII UNIRI - ALBA IULIA A XI –A CONFERINȚĂ UNIFERO INC., INTITULATĂ „GENERAȚIILE MARII UNIRI LA CENTENAR – POVESTIRI DE IUBIRE PENTRU ȚARĂ”

CENTENARUL MARII UNIRI
– ALBA IULIA –
A XI –A CONFERINȚĂ UNIFERO INC., INTITULATĂ
„GENERAȚIILE MARII UNIRI LA CENTENAR
– POVESTIRI DE IUBIRE PENTRU ȚARĂ -”

UNIFERO Inc. a organizat, în zilele de 13-15 iulie 2018, a XI–a Conferință intitulată GENERAȚIILE MARII UNIRI LA CENTENAR – POVESTIRI DE IUBIRE PENTRU ȚARĂ. Locația aleasă pentru eveniment a fost Alba Iulia, decizie deloc întâmplătoare, 2018 fiind anul în care Sărbătorim Centenarul Marii Uniri. Conferința a reunit reprezentanți din toate regiunile României, Europa, Asia și America, evenimentul fiind deschis şi publicului larg. În cadrul conferinţei au fost prezentate principalele realizări ale organizației, expoziții de documente și fotografie de la 1918, icoane, costume populare, obiecte tradiționale, obiecte lucrate
manual, concert de caritate, module pe teme, excursii de documentare, prezentări de carte și repere istorice.
Cu scopul de a împărtăși din experiența participanților, în cadrul conferinţei au fost expuse o serie de poveşti de succes implementate atât de autorităţi publice locale, cât şi de ONG-uri, prezentate de specialiști din toate domeniile, și anume: Smaranda CAZAN-LIVESCU – Președinte și Fondator UNIFERO Inc., Atlanta, SUA; Lucian LIVESCU (USA stays) – Canada, Europe, South America & USA; FUNDAȚIA LITERAR ISTORICĂ „STOIKA” – Președinte Laurențiu Florian STOICA, invitat de onoare; Revista „Independența Română” – prezentată de secretarul literar Doina BÂRCĂ; Zoia JALBA – (RM) for Ucraina & Basarabia; Asociația „JOC” BMR; Asociația „Iulia Hașdeu” – Crina BOCȘAN; Lect.univ.dr. Adina Mihaela CHIRIMBU – Universitatea „Spiru Haret”, București; Conf. univ. dr. Sebastian CHIRIMBU – Universitatea „Spiru Haret”, București; Luminița AVRAM, Georgeta NENCIU – Ploiești, Prahova; Cămine Culturale din Ciugud, Hapria, Teleac, Drambar, Seusa, Ortișoara, București, Ploiești, Vatra Dornei; Asociația Femeilor Bihorene – Delia RĂDMĂNĂȘTEAN și Eugenia BOJINSKI; Asociația Siguranța Auto – Președinte Virgil MIHAILOVICI; Asociația „Codrin” Piatra Neamț – Președinte Monica SOFRON; O Școală Altfel – Școala Gimnazială „Ferdinand I” – Director Violeta DASCĂLU; Delegații din Italia, Austria, SUA, China, Spania, Canada, Israel, India, Basarabia; Școala Gimnazială nr. 71 – Mediator Marilena Ban; Asociația „Născută Înger” – Președinte Karmen Suciu etc.
Am învățat, pe parcursul celor trei zile, că UNIFERO este despre oameni, pasiune și prietenie! Am cunoscut oameni noi, frumoși, calzi, am muncit împreună dar ne-am și distrat.
Conferința UNIFERO a fost o poveste. Ca fiecare poveste, are un sfârșit, însă fiecare sfârșit are un nou început! Vom scrie în continuare file de poveste, unele asemănătoare, altele diferite, dar toate frumoase și adevărate!

MARIA PETRESCU
Vicepreședinte UNIFERO

Contents

Warning: imagejpeg() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/rfun1889/public_html/wp-content/plugins/read-offline/lib/phpMobi/MOBIClass/ImageHandler.php on line 30